Podstawowe informacje
Hoeywell wprowadził turbosprężarkę ze zmienną geometrią VNT na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Działanie systemu polega na zmiennym układzie wlotu powietrza do turbiny. Technologia ta pozwala na dostarczenie większego doładowania silnika przy niższych prędkościach niż mniejsze jednostki turbo i większego przy wyższych prędkościach.
Wynika to z umieszczenia łopatek sterujących kątem pod jakim spaliny trafiają na łopatki wirnika. Przy niskich prędkościach obrotowych silnika, spaliny uderzają w wirnik pod kątem zbliżonym do prostego i jednocześnie łopatki sterujące wytwarzają rodzaj dyszy przyspieszających przepływ spalin. Ograniczenie ciśnienia doładowania polega na kierowaniu strumienia spalin pod coraz ostrzejszym kątem względem łopatek turbiny przy jednoczesnym poszerzeni kanału przepływu co powoduje ograniczenie prędkości spalin.
VNT przyczynia się do ograniczania emisji CO z pojazdów z silnikami wysokoprężnymi, wprowadzając recyrkulacją gazów spalinowych w silniku.
Trzecia generacja VNT
Do VNT w III generacji dodano nowy kształt łopatki, zmodyfikowano koła turbiny, ulepszono sterowanie. Efekt – wzrost wydajności o 30% przy 90% wlocie powietrza w porównaniu z poprzednią wersją.
Nowa głowica VNT została opracowana z myślą o klientach posiadających mniejsze i bardziej ekologiczne silniki. Ponadto, ze względu na to że głowica VNT nie ma bezpośredniej styczności z obudową, obudowa może być wykonane z blachy i jest tańsza.
Technologia Dual-Stage – Dwustopniowe Doładowanie
Stosowane w samochodach osobowych, zarówno w konfiguracjach szeregowych jak i równoległych. W szeregowym systemie sekwencyjnym, mniejsze wysoko ciśnieniowe turbo działa z wyprzedzeniem większego turbo, podczas gdy równoległy układ sekwencyjny to dwa małe turbo pracujące obok siebie.